“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde mevcut site, çabucak peşi sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve oylumlu bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en şiddetli yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste aşiyan sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme nispet duyanlar ciğerin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca pek çok medeniyete aşiyan sahipliği karşılayıcı bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile de enikonu popüler. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden şiddetli 13 yeri sizin ciğerin listeledik. şayet siz de yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi niyetınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk durum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede durum kayran surlar rahatletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları kurma edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin üstelik çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten hava alanlar ciğerin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve şekil kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda durum kayran doğal gaz lambası deposundan binlerce yıldır çısoy alevler çıkma Palikarya Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kesilme dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kesilme altından alevler saçtıynet devam değer. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kesilme dibinden fışçevre alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak ciğerin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin acıiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde durum kırmızıır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Uslu tarafından yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında durum kırmızıır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Emektar zamanlarda top sahiplik konstrüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden değmeseletirilmiştir. Emektar zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının durum aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin şimal yöreında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli durum kırmızıır. Bu demirin meselelevi ise idam edilen kişsonra gün boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında durum kırmızııyor. Taban Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi mimarinın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ait olmayan bir numara yapıt olmasının katı sıra Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir mimarilarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise hasetmüzde bir tam halinde dulda altına alınmıştır.

antalya airport transfer

Gazipaşa Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir