SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing), dijital pazarlama dünyasında sıkça kullanılan dü periton. Fakat bu dü periton konuya bilge olmayanlar açısından birbirine karıştırılabiliyor.

Özellikle online kırmızıışdataş firmaları ve internetten satış yapan e-tecim siteleri için nazik olan bu dü periton, yeni kitlelere erişebilmek ve pazarda öne çıkabilmek namına önemlidir. Her dü periton da web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmaya yardımcı evet, fakat aralarında çeşitli farklar bulunur.

Bu nedenle bu alfabemızda çağ çağ birbirine karıştırılabilen SEO ve SEM arasındaki farkları anlatacağız. Öncelikle SEM teriminı beş altı elan hariskurum ve bu arada inceleyelim.

SEM: Taharri Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) ya da Türkçe olarak Taharri Motoru Pazarlaması, markaların arama motorları üzerinde elan görünür ve elan ulaşılabilir olması için meydana getirilen çkırmızıışmalara denir.

Taharri motoru reklamcılığı olarak da tanılamamlanan SEM, arama motorlarında ücretli reklam kurumı gerçekleştirilerek web sitelerinde trafik arkaışı işlemlemlerinin bütününe denir. En popüler ve kesif kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

Bellik bilinirliğini ve marka değerini artırmaya müteveccih bir çkırmızıışma olan SEM, müşteri kitlesini yükseltmek açısından da az çok önemlidir. Antrparantez SEM çkırmızıışmaları ile trafiğinizi yargılama ilave şansı yakalayabilirsiniz.

Taharri Motoru Optimizasyonu olarak da bilindik SEO çkırmızıışmaları ise SEM’in aksine ücretsiz çkırmızıışmalardır. SEM muayyen bir bütçe için verilen reklamları kapsarken SEO çkırmızıışmaları muayyen anahtar kelimelerde lakırtııcı bir yükseliş elde buyurmak için meydana getirilen çkırmızıışmalardır. Elkızı, bu içinlaştırmayı beş altı elan hariskurum.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Öncelikli olarak SEO ve SEM çkırmızıışmaları arasındaki ayrım; yukarıda da belirttiğimiz üzere SEM’in belli bir ücret içinlığında, SEO’nun ise içerik üretim maliyetleri hariç ücretsiz şekilde örgülabilmesidir. şu demek oluyor ki SEO için en özellikle içinde ne olduğu üretirken harcanan maliyet dışında performans göstermesi için yeni bir ödeme örgülmaz.

Bunun dışında bir önemli ayrım da hızdır. SEM çkırmızıışmalarında sonucu elan hızlı şekilde elde edersiniz ve trafiğinizi gücük müddet içinde artırabilirsiniz. Bunun aksine SEO çkırmızıışmaları ise uzun soluklu çkırmızıışmalardır. SEO çkırmızıışmaları yaparken uzun vadeli şekilde düşünmeli ve sitenizdeki iyileştirmeleri etap etap yapmalısınız.

Bu dü dijital pazarlama peritonı arasındaki bir başka önemli ayrım da doğallıktır. SEM çkırmızıışmaları ücretli reklam çkırmızıışmaları olduğu için doğallığa odaklanmaz, hızlı sonuç almaya odaklanır. Fakat SEO çkırmızıışmalarında bu hâlet farklıdır. SEO çkırmızıışmaları elan doğal icraatı kapsar ve sitenize elan örgensel bir trafik akışı esenlar.

Bu dü periton, içerik itibarıyla da farklılık gösterir. SEO çkırmızıışmalarındaki içerikler kullanıcı deneyimini artırmaya ve kullanıcıların Google sorgularını vermeye yöneliktir. şu demek oluyor ki elan çok kullanıcı faydasına odaklıdır. SEM çkırmızıışmalarında ise gaye elan ticari olduğu için içerikler SEO çkırmızıışmalarındaki gibi olmayabilir.

Fakat bu buyurmak bileğildir ki SEM içerikleri kalitesizdir. Yalnızca dü periton arasındaki içerik konseptleri ve odaklar farklıdır. Antrparantez belirtmekte yarar var: Bu dü kavramdan biri diğerinden elan oflaz ya da elan üstün bileğildir. Markaların pazarlama stratejilerine ve gereksinimlerine gereğince ikisinden bile faydalanılabilir.
Tasarmızın burada sonuna geliyoruz, fakat okumaya devam buyurmak istiyorsanız Pandemi Sürecinde Mütebeddil Yoğaltıcı Davranışları: Sayısal Transformasyonün Yükselişi alfabemıza geçebilirsiniz.

https://tilkiseo.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir